1 kg is 1,000 grams.200 grams are 1/5 that 1000 grams, that is 1/5 the 1 kg.Thus 200 g= 1/5 kg = 0.2 kg. 1 kg of cheese is $4.40, therefore 0.2 kg of cheese is 0.2kg x $4.40/1kg=4.40 x 0.2 $= 0.88$ $0.88

Answer:

we need to pay $ 0.88 because that 200 grams the cheese.

You are watching: If cheese is $4.40 per kilogramme, what should i pay for 200 grammes?

Step-by-step explanation:

Given :

Cost 1 kilo gram cheese = $4.40.

To find:

Cost of 200 grams the Cheese=?

Solution:

Now, we know that,

1 kilo gram = $ 4.40

Let the cost of 200 grams of cheese be $ n

Then,

*

So, by cross multiplication method,

=>

*

=>

*

=>

*

=> n = 0.88



Cost that 200 gram chess = $0.88.

Step-by-step explanation:

Given : If cheese is $4.40 per kilogram.

To discover : What should I pay for 200 gram.

Solution : we have provided

1 kilogram = 1000 gram.

Cost the 1000 gram chess = $4.40.

Cost of 1 gram chess =

*
.

Cost of 200 gram chess =

*
.

= $0.88.

Therefore, expense of 200 gram chess = $0.88.



If it"s 4.4 every kilo, and a kilo is 1000 grams, that way you division both the 1000 and 4.4 by 5 (since 200/1000 is same to 1/5). So, you should pay $0.88 for 200 grams.
*

*

Beth divided 9 ounces of her granola recipe into 4 equal-sized amounts. She inserted the quantities into individual bowls. The fraction 9/4 to represent the variety of ounces that granola in every bowl. Which other number to represent the amount of granola beth has actually in every bowl? (a) 1 1/4 (b) 2 1/4 (c) 1 3/4 (d) 3 3/4 i need !
What is one way to modify the complying with sentence because that punctuation?Some human being like dog others choose cats....
Airplane An aircraft begins to ascend. The takes around 30 minutes to with the highest altitude. The airplane is at this altitude for 22 minutes. Then...
1: you recently embraced a cat/puppy from a local shelter. What are some instances of at the very least THREE phenotypes it might have inherited indigenous its parents...
What is an equation of the line that passes v the suggest (4, 1) and also isperpendicular to the heat 2x - y = 4?...
А.A rectangular birthday present, 3 in by 7 in. Through 8 in., is extended by wrapping paper. Exactly how much wrapping file isrequired?146 sq. In
What proof of a physics adaptation of ducks is presented in the image?Public DomainDucks can fly.Ducks have the right to reproduce.Ducklings...
Suppose a blanket has a amount say stuck come it because of static electricity. When you pull the amount say off the the blanket, what happens to the potential energy be...
Given f(x) = x^4 -3x^3 +10x^2 -9x +1. Is (x-2) a factor? Is x=-3 a zero? discover f(-1) present all work....
42QEWEWASAWSEDWSADWAEDAWWQEWEWASAWS EDWSADWAEDAWWQEWEWASAWSEDWSADWAEDAW WQEWEWASAWSEDWSADWAEDAWWQEWEWASAWSE DWSADWAEDAWWQEWEWASAWSEDWSADWAEDAWW QEWEWA...
I need assist I’m doing transformations in 8th grade math and I need aid figuring out just how to reflect this pentagon over line y=x. The points space T’(2,0...

See more: How To Get My Wife To Spank Me ? Tips And Methods


You are registered.Access to her account will be opened up after verification and also publication that the question.
Pick a subjectMathematicsHistoryEnglishBiologyChemistryPhysicsSocial StudiesAdvanced placement (AP)SATGeographyHealthArtsBusinessComputers and also TechnologyFrenchGermanSpanishWorld Languages
No commitments. Publication anytime. All pricing is in us dollars (USD). The subscriptoin renews automaticaly till you cancel. For more information read our regards to use & Privacy plan